Zabiegi fizykalne – co to takiego?

Fizykoterapia jest dziedziną fizjoterapii, która polega na wykorzystywaniu różnych czynników fizycznych celem złagodzenia objawów bólowych, obrzęków i stanów zapalnych. Zabiegi te są najczęściej stosowane w czasie, kiedy dolegliwości bólowe pacjenta mają najostrzejszy przebieg. Celem fizykoterapii jest nie tylko łagodzenie skutków, ale i przede wszystkim oddziaływanie na przyczynę dolegliwości bólowych. Zabiegi te są doskonałym uzupełnienie innych form fizjoterapii (np. masażu manualnego), ale także mogą być stosowane samodzielnie.

Zabiegi fizykalne – rodzaje

Do najpopularniejszych zabiegów fizykalnych należą:

  • Krioterapia – polega na zastosowaniu bardzo niskich temperatur, w konsekwencji czego dochodzi do gwałtownego obkurczenia i rozszerzenia naczyń krwionośnych i tkanek. Dzięki temu zabiegowi następuje znaczna poprawa krążenia wokół zmienionej chorobowo tkanki. Ponadto, uruchamiane są naturalne reakcje obronne organizmu.
  • Laseroterapia – wykorzystywane w fizykoterapii światło laserowe o niskim natężeniu wspomaga naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Jest szczególnie polecaną formą terapii schorzeń takich jak nerwobóle. Laseroterapia jest także stosowana w przypadku łagodzenia skutków skręceń, krwiaków czy uszkodzeń tkanki łącznej.
  • Ultradźwięki – w terapii stosuje się drgania mechaniczne o wysokiej częstotliwości. Tkanki poddane takiemu zabiegowi są lepiej ukrwione i rozgrzane. Zabieg ten niweluje ból, przyspiesza gojenie, a także zmniejsza obrzęki.
  • Elektrolecznictwo – spośród zabiegów z użyciem prądu leczniczego, najbardziej popularnymi są jonoforeza, elektrostymulacja oraz prądy galwaniczne. Przy pomocy prądu impulsowego zostaje pobudzony układ nerwowo-mięśniowy. W konsekwencji poprawia się ukrwienie leczonej tkanki oraz dochodzi do redukcji bólu.
  • Fala uderzeniowa – w tym rodzaju terapii wykorzystuje się falę akustyczną, która w precyzyjny sposób dociera do konkretnego miejsca w postaci impulsów. Zabieg wykorzystuje się głównie w leczeniu stanów zapalnych układu szkieletowo-mięśniowego.

Więcej o zabiegach fizykalnych znajdziesz na https://sanomed.rzeszow.pl/rehabilitacja/zabiegi-fizykalne/

Zalety stosowania zabiegów fizykalnych

Uzupełnienie leczenia fizykoterapią niesie za sobą szereg pozytywnych skutków. Przede wszystkim zabiegi te są ukierunkowane na niwelowanie przyczyn dolegliwości, nie zaś samych ich skutków. Głównymi zaletami zabiegów fizykalnych są:

  • Znaczna poprawa krążenia krwi;
  • Silne działanie przeciwobrzękowe oraz przeciwbólowe;
  • Przyspieszenie procesów regeneracyjnych organizmu oraz gojenia;
  • Zmniejszenie napięcia mięśniowego;
  • Wzmocnienie odporności.

Wywoływanie określonych reakcji organizmu na bodźce skutkuje stopniowym przywracaniem sprawności fizycznej. Co ważne, w niektórych przypadkach zabiegi fizykoterapii mogą pozwolić na uniknięcie przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego lub znacznie przesunąć go w czasie.