Podstawowe objawy choroby POChP. Nie lekceważ ich!

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to trzecia najczęstsza przyczyna umieralności na świecie. W Polsce choruje około 2 milionów osób. Wczesne rozpoznanie choroby daje szansę na samodzielne funkcjonowanie i zachowanie relatywnego komfortu życia. Jakie są objawy choroby POChP, które powinny skłonić do wizyty u lekarza i poddania się specjalistycznej diagnostyce? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Co trzeba wiedzieć o POChP?

POChP to choroba układu oddechowego, która prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia dróg oddechowych i płuc. Wywołują ją szkodliwe czynniki środowiskowe, w tym pyły i gazy. Choroba skutkuje niedotlenieniem organizmu i postępującymi trudnościami z oddychaniem, co ma wpływ na pogorszenie kondycji fizycznej oraz – w przypadku zaniechania leczenia – może prowadzić do inwalidztwa.

Medycyna klasyfikuje dziś POChP jako chorobę ogólnoustrojową, której mogą towarzyszyć inne schorzenia, w tym nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zespół metaboliczny, cukrzyca, osteoporoza, rak płuca czy refluks żołądkowo-przełykowy.

To jest ważne:

POChP to choroba, której nie można wyleczyć. Terapia ma jednak na celu zmniejszenie nasilenia objawów, poprawy jakości życia oraz umożliwienie pacjentowi samodzielnego funkcjonowania.

Postępująca Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc ma wpływ na wszystkie aspekty życia chorego. Prowadzi do ograniczenia aktywności fizycznej, może zmusić do zaprzestania pracy zawodowej i zamknięcia się w domu. Dlatego u chorych na POChP często obserwuje się zaburzenia psychiczne, na czele z depresją, które są spowodowane wycofaniem się z życia społecznego i unikaniem kontaktów międzyludzkich.

U kogo najczęściej diagnozuje się POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest diagnozowana u ludzi obu płci i wszystkich ras. Najczęściej chorują osoby po 40. roku życia, które palą lub paliły wyroby tytoniowe (również biernie).

Na całym świecie rośnie natomiast liczba przypadków POChP spowodowanych innymi szkodliwymi czynnikami, w tym zanieczyszczeniem powietrza. To poważny problem szczególnie w Polsce – mamy najniższą jakość powietrza w całej Unii Europejskiej (wspólnie z Bułgarią).

Na POChP narażone są również osoby, które mają kontakt z pyłami i gazami w miejscu pracy. Dotyczy to między innymi górników, hutników, metalurgów, pracowników zakładów chemicznych, operatorów maszyn budowlanych, budowlańców, kosmetyczek, sprzątaczek czy rolników.

Główne objawy choroby POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może się przez lata rozwijać całkowicie bezobjawowo. To główna przyczyna, dla której wiele osób zgłasza się do lekarza na późnym etapie zaawansowania choroby, kiedy to objawy są już na tyle dokuczliwe, że nie da się ich bagatelizować.

Do podstawowych objawów choroby POChP, na które warto zwrócić szczególną uwagę (zwłaszcza znajdując się w grupie ryzyka) zaliczamy:

  • Przewlekły kaszel – utrzymujący się w ciągu dnia, z tendencją do nasilania się wieczorem i po przebudzeniu.
  • Duszność – duszność może się pojawiać po i w trakcie wysiłku fizycznego, natomiast w późniejszym stadium choroby także w fazie spoczynkowej.
  • Obniżoną tolerancję wysiłkową – osoby z POChP mogą obserwować u siebie wyraźne pogorszenie kondycji, męczliwość, zadyszkę podczas wykonywania nawet prostych i mało wymagających czynności (jak ubranie się, umycie etc.).
  • Odkrztuszanie plwociny – szczególnie niepokojące jest odkrztuszanie plwociny zawierającej krew, co może nawet świadczyć o chorobie nowotworowej.

Więcej o objawach choroby POChP można przeczytać na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

Masz objawy POChP? Jak najszybciej zgłoś się do lekarza

Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka POChP, masz powyżej 40 lat i zauważasz u siebie któryś z wymienionych objawów choroby, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Na początek zgłoś się do swojej przychodni – lekarz pierwszego kontaktu przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe, zbierze wywiad i podejmie decyzję, czy skierować Cię na pogłębioną diagnostykę POChP w poradni pulmonologicznej.

Obecnie medycyna dysponuje metodami leczenia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, które przynoszą bardzo dobre efekty i przede wszystkim dają chorym nadzieję na jak najdłuższe zachowanie aktywności życiowej i zawodowej. Wiele zależy tutaj jednak od stadium zaawansowania choroby – dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć nawet z pozoru niewinnych objawów mogących wskazywać na POChP.